today-is-a-good-day
11.8 C
Trbovlje
četrtek, 28. marca 2024
ZON.siAktualnoAlternative sploh ni bilo ...

Alternative sploh ni bilo …

V življenju Petra Kudra je glasba ves čas prisotna. Pravzaprav še danes ne ve, s čim bi se ukvarjal, če ne bi postal glasbenik. A ni le odličen klarinetist v Orkestru slovenske policije, član Slovenskega orkestra klarinetov in Slovenskega seksteta klarinetov, je tudi profesor na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani in, nenazadnje, dirigent Pihalnega orkestra Svea Zagorje.


Vam je bila glasba ‘položena v zibelko’?

Glasba je bila v mojem otroštvu ves čas prisotna, sploh godbeništvo, pihalni orkester, ki ima v Zasavju veliko tradicijo. Starša se nista ukvarjala z glasbo, prihajam pa iz glasbenega okolja, v družini so glasbeniki tako po mamini kot po očetovi strani, nekateri še vedno igrajo v pihalnem orkestru. Tako ni naključje, da sem pristal v glasbenih vodah. Moja prva želja pa ni bilo igranje klarineta, ampak saksofona. A nekega dne, ko je šla mama iz službe, se je spotoma oglasila v glasbeni šoli in mi domov prinesla klarinet.

Moja pot je bila že zelo zgodaj začrtana

Ste bili kdaj naveličani dolgih ur vadbe?

Zlagal bi se, če bi rekel, da mi vaje niso bile nikoli odveč. Sploh takrat, ko ne gre, ko osvajaš nova znanja na inštrumentu, takrat vedno pade motivacija, včasih razmišljaš, da bi vse skupaj opustil. Proti koncu osnovne šole se je v meni pojavila želja po študiju glasbe. Moja pot je bila začrtana že v obdobju sprejemnih izpitov za srednjo glasbeno šolo. Nisem imel alternative, s čim bi se ukvarjal, če ne bi bil sprejet na srednjo glasbeno šolo. Starši so me prepričevali, naj si izberem še kaj za rezervo. A sem si zapičil v glavo, da me zanima samo glasbena šola.

Klarinetist, učitelj, dirigent, katera vloga vam je najljubša?

Kot klarinetist sem na svojem domačem terenu, to je moj poklic, zato se v tej vlogi počutim najbolj suvereno. V Pihalnem orkestru Svea sem igral klarinet že v osnovni šoli. Ko je prejšnji dirigent g. Eberl želel zaključiti svojo pot, so mi ponudili možnost, da bi postal dirigent. V ljubiteljskih sestavih, v pihalnih orkestrih je običajna praksa, da mesto dirigenta prevzemajo poklicni glasbeniki, ne nujno profesionalni dirigenti. V tistem času sem že vodil Big band v Zagorju, ki smo ga ustanovili pol leta pred tem.

Vse svoje vloge opravljam skoraj z enakim veseljem in vsako od njih bi pogrešal. Vsaka dejavnost me izpolnjuje, na enem področju pridobivam izkušnje, ki mi koristijo tudi na drugem področju.

Vaša najljubša zvrst glasbe?

Poslušam zelo različno glasbo. Ukvarjam se z zelo različnimi zvrstmi, primarno sem v klasičnih vodah, službo imam v policijskem pihalnem orkestru, kot klarinetist sodelujem v različnih zasedbah, predvsem na področju resne glasbe, tudi v večjih sestavih, komornih in simfoničnih orkestrih. Po drugi strani v pihalnem orkestru igramo celo vrsto zvrsti. Z Big bandom Zagorje smo se ukvarjali z jazzom, zato bi se težko ozko usmeril in favoriziral zgolj eno zvrst glasbe.

Kaj je vaša protiutež glasbi?

Pravzaprav nimam protiuteži glasbi. Glasba je lahko lep poklic in hkrati hobi. Ko je vsega le preveč, potem najdem drugo sprostitev. S športom se nisem nikoli resno ukvarjal, le z rekreacijo.

Otrok ne smemo siliti v glasbo

Kako v otroku zbuditi veselje do glasbe?

S pravo mero. Otroku je treba ustvariti prijetno glasbeno okolje in mu pustiti, da sam odkriva pot v glasbeni svet. Po drugi strani pa ga je treba malo usmerjati, navdihovati. Ne smemo ga siliti, pretiravati ali ga preobremeniti.

Kakšen nasvet bi dali mlademu glasbeniku?

O poklicnem ukvarjanju z glasbo je treba razmišljati veliko prej, preden dobiš v roke spričevalo nižje glasbene šole. Verjeti je potrebno v svojo željo, ogromno delati, če se odločiš za glasbeno pot. V najstniškem obdobju je to kar težko, manj je druženja z vrstniki, prostega časa je zelo malo.

Kako živeti od klasične glasbe v Sloveniji?

Na voljo je pedagoško delo v glasbenih šolah in orkestrsko področje. Za glasbenike, ki želijo gojiti solistično kariero, pa je v Sloveniji manj možnosti. Precej mladih glasbenikov odhaja na študij v tujino, ostanejo tudi kasneje. Trenutno so glasbena mesta v Sloveniji precej zapolnjena.

Priznanja ženejo naprej

Kaj vam pomenijo nagrade?

Predvsem so dobra motivacija in potrditev, da grem v pravi smeri. Pohvale, nagrade, priznanja in pozornost ženejo naprej.

Kakšni so vaši načrti?

Dolgoročnih načrtov nimam. Želim si še naprej delati, biti uspešen na vseh področjih, na katerih sem razpet.

“Sicer pa ima Pihalni orkester Svea Zagorje še slaba dva meseca do tradicionalnega novoletnega koncerta. Naslednje leto nas čaka 155-letnica delovanja, ki jo bomo obeležili z jubilejnim koncertom. Pravkar smo sodelovali pri snemanju novega videospota skupine Orlek, za njihov novi singl Fešta.”

- Oglaševanje -

Najbolj brano


Preberite tudi

Mlajši kadet z bronom na državnem prvenstvu

Na državnem prvenstvu je mlajši kadet iz litijskega kluba stopil na oder za zmagovalce. Osvojil je bronasto medaljo. Judo klub Litija je na Državnem prvenstvu...