today-is-a-good-day
11.8 C
Trbovlje
četrtek, 28. marca 2024
ZON.si1+1=2Joj, kako srbi!

Joj, kako srbi!

Nadležni zajedavci se še vedno pogosto pojavljajo med otroci, zato je priporočljiva posebna pozornost ob začetku šolskega leta, saj se po nekaterih šolah že pojavljajo.

Z začetkom šolskega leta se možnost za pojav uši zopet poveča. Na osnovni šoli Gabrovka-Dole so tako pred dnevi že izdali obvestilo o pojavu naglavnih uši in pozvali starše naj otroke pregledajo. Uši so se pojavile tudi v šoli in vrtcu na Dolu pri Hrastniku in v Hrastniku. Uši se prenašajo pri neposrednem stiku oziroma preprosto rečeno pri stikanju glav, kar se pogosto dogaja med otroci v vrtcu in šoli. Prenos se lahko zgodi tudi s skupno uporabo krtač, glavnikov, pokrival, s spanjem na istem vzglavniku, zato lahko posledično uši dobi cela družina. Uši se pojavljajo periodično, njihov pojav pa ni vezan na določen letni čas.

Kakšne so uši?

ušiNaglavna uš je 3 milimetre velik insekt brez kril. Odrasla uš izleže približno osem belih jajčec oziroma gnid na noč, ki jih prilepi na začetek lasu. Po približno 7 do 9 dneh se izleže mlada uš.

Življenjska doba odrasle uši je 6 do 8 tednov in v tem času samica izleže 100 do 300 jajčec.

Znaki

Najpogostejši znak ušivosti je srbeče lasišče in posledično praskanje. Odkrijemo pa jih z aktivnim iskanjem. Živalce iz rodu pršic svoja jajčeca najraje odlagajo v lasišču za ušesi in na zatilju. Na laseh pri natančnem pregledu najdemo drobna, svetla jajčeca, nanizana na posamezen las.

Kaj storiti

Lase je v primeru ušivosti najbolje oprati s šamponom za ta usi1namen, ki se brez recepta dobi v vsaki lekarni. Poleg tega je potrebno tudi oprati ali kemično očistiti vsa oblačila in pokrivala, ki jih je posameznik nosil v času okuženosti. Enako velja za posteljnino, ki jo je poleg pranja potrebno tudi prelikati. Tudi čiščenje sedežne garniture in vzglavnikov v avtu ne bo odveč.

Pomembna je tudi higiena rok, ki mora biti temeljita, saj se pri praskanju jajčeca lahko skrijejo za nohte in jih posameznik z roko nehote prenese na tuje lasišče. O čistosti lasišča pa se moramo po pranju prepričati še s prečesavanjem, tako namreč izčešemo mrtve živalce in jajčeca. Najbolje je, če tak papir po uporabi skrbno zvijemo in zažgemo ali kako drugače uničimo. Ves postopek ponovimo po 10 dneh, v času epidemije pa enkrat tedensko.

Uši v šoli

Ob izbruhu ušivosti morajo v vrtcih in šolah najprej obvestiti starše in jim dati ustrezna navodila. V tem času naj bi bilo čim manj tesnih stikov med otroki. Učitelji ne smejo pregledovati učencev, saj niso zdravstveni delavci in morajo obvestiti starše o tem, da ima njihov otrok uši. Ko torej posamezna šola ugotovi, da so se pojavile uši, obstajata dve možnosti za ukrepanje: da pregled lasišč v šoli proti plačilu opravi ustrezno usposobljena oseba ali od (staršev) vseh učencev zahteva potrdila, da njihov otrok nima uši. Potrdila je treba pri zdravniku plačati.

- Oglaševanje -

Najbolj brano


Preberite tudi

Mlajši kadet z bronom na državnem prvenstvu

Na državnem prvenstvu je mlajši kadet iz litijskega kluba stopil na oder za zmagovalce. Osvojil je bronasto medaljo. Judo klub Litija je na Državnem prvenstvu...