-- OGLAŠEVANJE --

Nevarnost, da se na koga zruši?

-- OGLAŠEVANJE --

Življenjska doba spomenika v Trbovljah gre počasi h koncu. Zveza borcev Trbovlje že dalj časa opozarja na nujnost restavracije kipa, želijo pa si tudi, da bi spomenik prestavili na vidno mesto, kjer bi "zasijal v vsej svoji lepoti," pravi Primož Siter iz Zveze borcev.

Na Vodah, pred staro rudniško restavracijo so 29. novembra 1952 odkrili mogočen spomenik, ki je plod sodelovanja arhitekta Borisa Kobeta in mladega diplomanta ljubljanske likovne akademije, kiparja Stojana Batiča. Spomenik je že nekaj let zakrit s trgovinskim kompleksom, zato se mnogi zavzemajo, da bi ga prestavili. Dodobra pa ga je načel že tudi čas.
 

"Potrebna je nujna restavracija"
 

Figura na sredini predstavlja spopad z Orjuno, žena z otrokom v naročju predstavlja rudarske stavke in socialni boj, borec s puško pa vojni čas.

Po besedah Zorana Pozniča, je spomenik zaradi slabe kvalitete brona in izpostavljenosti vremenskim vplivom korodiral. "V fundamentih je plast brona zelo stanjšana, in navkljub notranji železni konstrukciji težko nosi celotno težo spomenika," pravi Poznič in dodaja, da je restavracija obstoječega stanja nujna, saj se lahko v primeru, da do nje ne pride, zgodi, da se spomenik v nekaj letih še bolj razkroji in propade.

Da je spomenik potreben obnove, so mnenja tudi v Zvezi borcev Trbovlje."Restavracija je nujna. Strokovnjaki ocenjujejo, da ima spomenik še dve leti življenjske dobe in nato pade po tleh. Težava ni le v slabem podstavku, pač pa tudi v sami kovini, saj zanjo nihče ni skrbel. Spomenika ni nihče ohranjal pri življenju. In v kolikor ga ne bomo obnovili, se bo zrušil. V najboljšem primeru bo poškodoval nekaj avtov, v najslabšem pa bo poškodoval kakšno osebo."
 

Spomenik bi radi prestavili na vidno mesto

Bi pa spomenik radi zagovorniki tudi prestavili. Po Siterjevih besedah bo spomenik prestavitev prestal, saj bo predhodno restavriran. O stroških, ki bi nastali, je po njegovem mnenju težko govoriti. "Cene obnove se gibljejo od deset do 150 tisoč evrov. Vsi skupaj želimo, da bi bil strošek čim manjši. Menimo, da bi lahko stroške zmanjšali s povezovanjem civilne javnosti. Radi bi naredili povezovalni projekt. Ne želimo, da je to projekt, za katerega bi morala odgovarjati le občina. Želimo si projekt, ki bi združil občino in civilno javnost," poudarja Siter.

Tudi po besedah Pozniča, je o tem, koliko bi restavracija stala težko govoriti: "odvisno od strokovne ocene stanja le tega. Vsekakor pa mora takšna strokovna dela opraviti restavratorski center v soglasju z Zavodom za varstvo kulturne dediščine."

Županja dala obljubo

Kot nam je še dejal Siter se z županjo o obnovi in prestavitvi že pogovarjajo."Že pred volitvami smo jo vprašali, kakšna je njena vizija glede kipa. Vprašanja smo postavili vsem kandidatom. Ko je nastopila svoj položaj, smo se odpravili k njej in začeli s pogovori. Poklicala je arhitekta Kolenca, sklicala svojo ekipo ter vključila nas. Mi pa želimo sedaj vključiti celotno civilno javnost."

Na občini so pojasnili, da potekajo prvi koraki – torej pri avtorjih in lastnikih avtorskih pravic preverjajo, kakšne so možnosti za prestavitev. 'Poskušali bomo poiskati takšno možnost, ki bo cenovno sprejemljiva in hkrati primerna za takšen kip, kot je spomenik revolucije' je v odgovor zapisala županja Jasna Gabrič.
 

Deli s prijatelji

-- OGLAŠEVANJE --

Najbolj brano

-- OGLAŠEVANJE --

-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --

Preberite tudi

Zagnani mladi, polni idej v ZMŠT Trbovlje

Benjamin Murn je bil s pomočjo mladinske delavke Tjaše Golob uspešen na Movitovem razpisu za sofinanciranje dogodkov v okviru Evropskega tedna mladih 2024, ki...
-- OGLAŠEVANJE --