-- OGLAŠEVANJE --

Za Zasavce manj denarja kot za druge

Zdravstvena oskrba v varstveno delovnih centrih po Sloveniji ni financirana enako, zato so nekateri VDC-ji, med njimi tudi zagorski, na slabšem kot drugi.

-- OGLAŠEVANJE --

Direktorica Varstveno delovnega centra Zagorje (VDC), Špela Režun že nekaj časa opozarja na neenakost, ki se pojavlja med financiranjem zdravstvene oskrbe v VDC-jih po Sloveniji. VDC dobi denar za zdravstveno nego zgolj za okrog 20 uporabnikov, ki bivajo v stanovanjski skupnosti. Ta pa je več kot 10-krat nižja, kot enaka zdravstvena oskrba v katerem od drugih VDC-jev v Sloveniji. Včeraj so o tem razpravljali tudi na skupnem sestanku z vsemi zasavskimi župani ter poslancema SMC, Vojko Šergan in Marjanom Dolinškom.

Zasavcem država nameni 10-krat manj

Denar se deli brez zakonske podlage 

Težave se pojavljajo, ker v Sloveniji nikoli ni bil vzpostavljen Financiranje VDC sestanek 2sistem oziroma zakon, ki bi določal, koliko denarja posameznemu uporabniku v VDC-ju pripada za zdravstveno oskrbo. »To je bila stvar posameznih pogajanj posameznih zavodov z območnimi zavarovalnicami v preteklosti,« pojasnjuje Režunova.To naj bi sicer rešil Zakon o dolgotrajni oskrbi, ki pa vsaj do 2018 še ne bo deloval. »A potrebe uporabnikov, ki se starajo, pa so tukaj in zdaj,« razlaga Režunova.

Za zdaj težave rešujejo tudi občine, ki sofinancirajo zdravstveno oskrbo uporabnikov in druge njihove projekte. »Poleg tega pa denar prispevajo tudi Zasavci na dobrodelnih prireditvah, kot je Tek za upanje in Manj svečk za manj grobov,« dodaja Režunova.

Razlike tudi 10-kratne 

Naslednji dve leti mandata bo posvetil znižanju brezposelnosti.

Občina Zagorje mesečno prispeva več kot tri tisoč evrov za uporabnike VDC-ja in s tem pravzaprav prevzema breme, ki bi ga morala nositi država. »Mi v Zasavju dobimo dnevno nekaj manj kot pet evrov za uporabnika, v nekaterih ostalih VDC-jih pa tudi med 40 in 50 evri, zato je najpomembnejše, da se odpravijo te razlike, ki niso normalne in to ne sme biti stvar posameznih lobijev,« je dejal zagorski župan Matjaž Švagan, ki je hkrati poudaril, da mora država z urejanjem tega področja pokazati, da so vsi ljudje, ne glede na to, s katerega področja Slovenije prihajajo, enaki. Vprašanje, kdaj bo to področje urejeno, bo prihodnji teden zastavil tudi na seji Državnega sveta.

Da je takšna ureditev financiranja absurdna, se strinja tudi poslanec Marjan Dolinšek. »Skoraj dvajset let tega področja nihče ni urejal, očitno se na ministrstvu tega ne želi lotiti nihče,« je bil ogorčen in dejal, da si bo prizadeval, da se to področje prične čim prej urejati.

Dokler pa ne bo urejeno, pa bo zdravstvena oskrba in tudi ostali projekti VDC-ja, kot so različna letovanja uporabnikov, prepuščena iznajdljivosti zaposlenih v zagorskem VDC-ju, občinskim blagajnam in ljudem, ki so pripravljeni pomagati.

Deli s prijatelji

-- OGLAŠEVANJE --

Najbolj brano

-- OGLAŠEVANJE --

-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --

Preberite tudi

Nudijo zaposlitev, kjer boste vedno imeli poslanstvo in namen

Išče se serviser za elektroniko, mentorstvo zagotovljeno Vsem novim sodelavcem omogočajo program mentorstva, redna usposabljanja in možnosti napredovanja, o katerih se odločajo tudi na rednih...
-- OGLAŠEVANJE --