today-is-a-good-day
8.5 C
Trbovlje
petek, 29. marca 2024
ZON.siAktualnoZasavc kot prvi Slovenec na Watson

Zasavc kot prvi Slovenec na Watson

Trboveljčan Jernej Pangeršič, 15. januarja, odhaja v Ameriko, kjer bo štiri mesece preživel na Univerzi Watson v Coloradu. 20-letnik, ki v Sloveniji obiskuje drugi letnik Fakultete za računalništvo in informatiko, nam je zaupal, da se že veseli novih znanj, ki jih bo pridobil na univerzi. O njegovih pričakovanjih in postopku vpisa na univerzo, smo se pogovarjali tudi mi.

Jernej bo prvi Slovenec, ki se bo šolal na omenjeni univerzi, kjer učijo Nobelovi nagrajenci in največji ameriški strokovnjaki iz različnih področij.

Zakaj ravno Watson University?
Prijatelji so bili letos v ZDA in so med drugim obiskali tudi Watson University. Bili so navdušeni. Po njihovem pripovedovanju, sem se navdušil tudi jaz. Zato sem se odločil, da poskusim srečo in se prijavim. Že nekaj časa je pred menoj prijavil tudi prijatelj, ki pa je bil prav tako sprejet na Watson, ampak on na univerzo odhaja šele drugo leto septembra, jaz pa že januarja. Tako lahko rečem, da sem prvi Slovenec, ki se bom šolal na Watson University.

Kako je potekal vpis na univerzo?
Na spletni strani sem moral izpolniti prijavnico na internetu s podrobnimi vprašanja, zakaj se prijavljam, kaj lahko pokažem, kaj si želim …Nato je komisija izbrala 25 kandidatov, s katerimi so opravili intervju preko interneta. Intervju je trajal eno uro. Po tem so mi po elektronski pošti poslali sporočilo, da sem izbran. Tako se bom 15. januarja pridružil še štirinajstim sošolcem, s katerimi bom skupaj štiri mesece oziroma en semester pilil podjetniške ideje.

Pa imajo tujci več možnosti, da so izbrani?
Watson je mednarodna univerza. Na njej se šolajo ljudje iz različnih koncev sveta, ne samo Američani. Ampak mislim, da vse enako obravnavajo.

Verjetno pa brez šolnine ne gre.
Ne. Šolnina za štiri mesece znaša 15 tisoč dolarjev. Del stroškov nekaterim krije Watson. Jaz moram tako za šolnino plačati 10 tisoč dolarjev. Nato pa dajo vsem svojim bodočim študentom tudi možnost, da prek njihove spletne strani zberejo določen znesek. Meni so dali možnost, da zberem pet tisoč dolarjev.

Je pa ta znesek verjetno le šolnina?
V 10 tisoč dolarjev je všteta šolnina in bivanje. Za hrano in ostale potrebe moramo poskrbeti sami.

Na spletni strani Watson, torej lahko denar darujejo vsi, ki želijo?
Da, vsak posameznik, lahko daruje po svojih zmožnostih prek Paypala.

Kako pa boš zbral preostanek?
Poslal sem  že kar nekaj prošenj. Okoli šestdeset. Dobil sem štiri odgovore. Dva sta mi odgovorila, da ne zaposlujejo (o.p. smeh), dve podjetji pa sta me zavrnili. Imam tudi nekaj prihrankov in veliko delam. Ves svoj prosti čas poskušam služiti denar, saj menim, da te priložnosti ne smem izpustiti iz rok. V primeru, da mi ne bo uspelo zbrati dovolj denarja, jih bom prosil, če lahko plačam po obrokih. Ker je to moja želja, staršev ne želim finančno obremenjevati.

Kako pa se je na tvojo odločitev odzvala ljubljanska univerza?
Najprej so rekli, da bodo poskušali vse skupaj urediti v moj prid, a se žal ni izšlo. Ne morejo mi priznati nobenih izpitov. Letnik bom moral ponavljati, a če v pomislim, kakšna priložnost se mi je ponudila, se nimam nič za pritoževati. 

To je bila verjetno težka odločitev?
Niti ne. Ker se mi zdi priložnost res enkratna in jo moram izkoristiti. Verjamem, da se bom iz Amerike vrnil z dobrimi idejami, ki mi bodo pomagale pri nadaljnji karieri, kljub temu, da študiram računalništvo, na Watsonu, pa gre za nekaj povsem drugega. Podpirajo me tudi domači, ki pa mi žal zaradi finančno ne morejo prav veliko pomagati.

Te mika še nadaljnji študij v Ameriki?
Po končanem semestru se bom vrnil, saj imam tu družino in dekle.

Zaenkrat bi rad najprej tam preživel štiri mesece, nato pa si želim to znanje čim boljše uporabiti in narediti kaj za Zasavje.

Kdo bo poučeval in kakšna bodo predavanja?
To so samo najboljši mentorji. Izbranih je že nekaj mentorjev. Od podjetnikov, ki so delali v milijardnih podjetjih, eden izmed njih je tudi bivši tehnični direktor od HP. Polovico predavateljev je znanih naprej, drugo polovico pa dekan izbere naknadno glede na to, kakšni študentje pridejo. Urnikov še nimamo. Je pa 20 ur na teden približno predavanj. 50 ur pa laboratorijskih vaj, med katerimi bomo razvijali podjetniške ideje. 

- Oglaševanje -

Najbolj brano


Preberite tudi

Mlajši kadet z bronom na državnem prvenstvu

Na državnem prvenstvu je mlajši kadet iz litijskega kluba stopil na oder za zmagovalce. Osvojil je bronasto medaljo. Judo klub Litija je na Državnem prvenstvu...