-- OGLAŠEVANJE --

Hitro na bankomat in v šoping! Previdnost?

-- OGLAŠEVANJE --

Novoletne okoliščine so kot nalašč za izkoriščanje nepazljivih občanov, opozarjajo policisti, ki vsako leto obravnavajo nekaj premoženjskih kaznivih dejanj v tem času.

Hitro na bankomat in v šoping!

Odlična priložnosti za tatove je gneča v nakupovalnih središčih, ko imajo ljudje pri sebi pogosto večje količine gotovine. Priložnosti za tatvine so tudi zbiranja na različnih prireditvah na prostem, ko ljudje niso pozorni na svoje predmete.

Ali pa denimo daljša odsotnost od doma, saj v prazničnem času pogosteje odpotujemo ali obiskujemo sorodnike in prijatelje.

Policisti ob tem opozarjajo!
Na javnih zbiranjih na prostem, v javnih prevoznih sredstvih, na sejmih, zabavah ali drugih krajih, kjer je veliko ljudi, pazite na osebne predmete in jih ne puščate na vidnih mestih brez nadzora.

Telefone in denarnice shranite v notranjih žepih jaken, ki naj bodo zapete. Tudi torbice, v katerih so telefon, denarnica in drugi predmeti, naj bodo vedno zaprte. Tako bodo žeparji težje izvršili tatvino. Med obiski lokalov, trgovin in na ulici ne razkazujte denarja

Slovenija ni država žeparjev, vseeno pa se najdejo posamezniki in skupine, ki izkoristijo nepazljive državljane ali turiste:

Dinamika izvršitve kaznivega dejanja poteka po sistemu:
–    Žeparji se običajno pojavljajo tam, kjer je gneča.
–    Izkoriščajo efekt presenečenja. Ne uporabljajo sile ali grožnje.
–    Oškodovancem se priključijo v gibanju ali v mirovanju in zelo neopazno, največkrat od zadaj.
–    Dajejo prepričljiv videz, kot da so dejansko del skupine in se nekaj časa zadržujejo v skupini.
–    Uporabljajo različne priročne stvari za hkratno zakrivanje svojega početja in predmetov, iz katerih potem kradejo. Uporabljajo npr. dežnike, zemljevide, rute in to razgrnejo nad nahrbtnik ali kakšno drugo stvar, da njihove roke niso vidne ter izvršijo tatvino.
–    Največkrat kradejo iz torbic (ženskih, opasnih), nahrbtnikov in zunanjih žepov. Dejanje izvršijo tako, da zelo »nežno« sežejo vanje.
–    Redko kradejo, ko je žrtev v mirovanju. Običajno žeparsko tatvino izvršijo, ko se žrtev giblje, ker ta tako manj čuti dotikanje njenih stvari. Žrtev kontakta storilca ne zazna.
–    Sproti spreminjajo svoj izgled z menjavo oblačil in v kratkem času lahko izvršijo več tatvin.

V  splošnem so pri izvršenih žeparskih tatvinah na prostem žrtve v veliki večini predvsem tuji turisti, na avtobusih pa predvsem slovenski državljani in pretežno starejše osebe.

Storilci so največkrat tujci, predvsem Romuni in Bolgari ter državljani iz bivših jugoslovanskih republik.

Deli s prijatelji

-- OGLAŠEVANJE --

Najbolj brano

-- OGLAŠEVANJE --

-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --

Preberite tudi

Za najem prenovljenega stanovanja v Hrastniku dobrih 400 evrov

Dobrih 400 evrov bo potrebno odšteti za najem dvosobnega stanovanja s kabinetom v Hrastniku, ki ga za prosto oblikovano najemnino oddaja podjetje Spekter. V celoti...
-- OGLAŠEVANJE --