-- OGLAŠEVANJE --

Manj plače za več časa z otrokom. Si lahko privoščite?

-- OGLAŠEVANJE --

Kaj pomeni skrajšani delovni čas za starše mlajših otrok? Manjši prihodek, več časa doma. Država je z zakonom poskrbela, da so staršem, ki koristijo pravico do skrajšanega delovnega časa plačani vsaj polni prispevki (za minimalno plačo).

Prejšnji mesec je v veljavo stopil zakon, ki prinaša nekaj dodatnih ugodnosti za starše mlajših otrok. Skrajšani delovni čas staršev mlajših otrok že poznamo, je pa sedaj zakonodaja ugodnejša za tiste, ki imajo dva ali več otrok. Spremembe v zakonu se nanašajo na pravico do krajšega delovnega časa, ki je sicer ostala ista, so pa spremembe v dolžini  – prej do 6. leta, po novem do končanega 1. razreda OŠ; ter neprenosljiva pravica 1 leta v primeru da starša varujeta in negujeta 2 otroka.  

Kakšne so torej možnosti staršev mlajših otrok?
Eden od staršev, ki neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, ima pravico do dela s krajšim delovnim časom od polnega. Tisti, ki imajo najmanj dva otroka pa imajo pravico do dela s krajšim delovnim časom od polnega do končanega prvega razreda osnovne šole najmlajšega otroka, pri čemer je eno leto izrabe pravice do dela s krajšim delovnim časom od polnega neprenosljivo za vsakega od staršev.

Plačani polni prispevki iz državne blagajne
V času koriščenja zgoraj omenjene ugodnosti mora delodajalec delavcu zagotoviti plačo glede na dejansko delovno obveznost, država pa mu zagotavlja do polne delovne obveznosti plačilo prispevkov od sorazmernega dela minimalne plače.

skrajsani delovni cas

Kako uveljavljati omenjeno pravico?
Pravico uveljavljate na krajevno pristojnem centru za socialno delo, po materinem stalnem prebivališču. Najprej dobite ustrezno vlogo, kateri morate priložiti pogodbo o zaposlitvi/aneks, kjer je razvidno delo s krajšim delovnim časom in časovno obdobje. CSD nato izda odločbo. In kot je še razlagi postopka dodala direktorica hrastniškega Centra za socialno delo Mirjana Kellner, najbolje, da o vseh podrobnostih povprašate osebno na najbližjem centru. Zahtevek za pravico se vloži na Obrazcu S-3/1 in se uveljavlja 30 dni po začetku dela s krajšim delovnim časom, je pojasnila Inge Prašnikar, svetovalka CSD Zagorje. ‘Ni obvezno vendar je v praksi dobro, če se da na vpogled pogodba o zaposlitvi.’

Ali imata oba starša enakovredno pravico pri uveljavljanju omenjen ugodnosti?
Pravico lahko izkoristita starša po dogovoru. Eden od staršev ima pravico, da koristi KDČ, iz česar izhaja, da sta pri uveljavljanju pravice enakopravna. Pri čemer je 1 leto izrabe neprenosljiva pravica ‘kar pomeni, da jo mora drugi starš izrabiti v obsegu vsaj 1 leta – sicer to leto propade’ je pojasnila direktorica CSD Hrastnik.  

Zasavci koristimo pravico do skrajšanega delovnega časa?
V Hrastniku je v letu 2012 to pravico koristilo 14 staršev (2 očeta in 12 mater), v lanskem letu pa je pravico do skrajšanega časa koristilo kar 24 staršev, od tega le en oče.

Svetovalka Centra za socialno delo v Zagorje, Inge Prašnikar nam je pojasnila, da ima v Zagorju trenutno veljavno pravico do skrajšanega delovnega časa 128 oseb, tam pa statistike ne vodijo po spolu. ‘Vendar je zagotovo 10 odstotkov očetov, ki koristijo navedeno pravico. V glavnem so to samostojni podjetniki.‘ Vprašanja smo seveda poslali tudi direktorici CSD Trbovlje Ireni Grošelj Košnik, vendar odgovora na naša vprašanja po več kot tednu dni žal nismo prejeli.  

SORODNI ČLANKI:

Kitajci so spol otroka pred rojstvom izračunali

Pripravite se na dopust z letalom!

Deli s prijatelji

-- OGLAŠEVANJE --

Najbolj brano

-- OGLAŠEVANJE --

-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --

Preberite tudi

Nudijo zaposlitev, kjer boste vedno imeli poslanstvo in namen

Išče se serviser za elektroniko, mentorstvo zagotovljeno Vsem novim sodelavcem omogočajo program mentorstva, redna usposabljanja in možnosti napredovanja, o katerih se odločajo tudi na rednih...
-- OGLAŠEVANJE --