-- OGLAŠEVANJE --

Občina s polno bojno opremo, gasilstvo pa na dveh bregovih

-- OGLAŠEVANJE --

»Pred dobrima dvema mesecema smo bili seznanjeni, da namerava županja Trbovelj poseči v organiziranost in delovanje poklicne gasilske enote, Gasilskega zavoda Trbovlje. Še več, javni gasilski zavod naj bi enostavno ukinila in s tem tudi 24 urno prisotnost poklicnih gasilcev. Kljub trudu, da se za »zaprtimi vrati« rešijo vsi nepotrebni zapleti, nam to do danes ni uspelo«, pravi gasilski sindikalist Andrej Sajovic, ki bo danes javno pojasnil kaj se dogaja, včeraj pa o podrobnostih ni želel.

A na drugi strani županja poroča o drugačni sliki. Češ, da je zaradi poklicnih gasilcev »na izgubi« prostovoljno gasilstvo, posledično pa okrnjena varnost občanov in občank. »V Sloveniji ni tako majhne občine, ki bi imela svojo poklicno enoto, kaj šele toliko zaposlenih« nadaljuje Jasna Gabrič, ki želi, da bi v Trbovljah imeli Prostovoljno gasilsko društvo s poklicnim jedrom, kot imajo to v nekaterih večjih občinah.

Prostovoljci s poklicnim jedrom?

Kaj bi to pomenilo v praksi? Takšna ureditev, po besedah županje zahteva bistveno več sodelovanja poklicnih in prostovoljnih gasilcev, predvsem pa jih postavlja v bolj enakovreden položaj, kar na koncu prinese tudi večjo pripravljenost za sodelovanje v intervencijah in torej boljšo varnost. Če bo ukinjen gasilski zavod in ustanovljena nova oblika, bo v času od 6.30 do 22. ure na voljo več gasilcev kot sedaj, ponoči pa bodo gasilci »na klic«. V lanskem letu je bilo nočnih intervencij, po podatkih občine, le nekaj več kot 20 v celem letu.

Trinajstim poklicnim gasilcem, kolikor jih je v gasilskem zavodu je na pomoč priskočil tudi sindikat poklicnih gasilcev, ki bo šel z njimi »v boj« proti občini. Več bodo razkrili danes.

Novo organizacijo pa so podprli trboveljski prostovoljni gasilci, potrdi predsednik PGD Trbovlje mesto Marko Zaletel, da je prevetritev potrebna pa se strinja celo direktor Gasilskega zavoda Trbovlje Matjaž Lapi. 4 prostovoljna društva, ki so v Trbovljah so okrnjena, pravijo. Niti eno nima ustreznih vozil, ki jih predpisuje zakon, kaj šele zaščitno opremo za gašenje.

Več kot 600 tisoč evrov za gasilstvo, obljuba da to ostane

Trboveljsko gasilstvo na leto dobi 618 tisoč evrov in zneska ne bodo zmanjšali, je še obljubila Gabričeva. Bodo pa več vložili v opremo in spremenili režim delovanja gasilcev v občini. »Številke so zgovorne in več bomo pojasnili še jutri« je še navrgla županja in dodala »v povprečju je imel vsak od zaposlenih gasilcev 230 nadur na leto, njihove plače pa so v samem vrhu poklicnih gasilcev v Sloveniji.«

Deli s prijatelji

-- OGLAŠEVANJE --

Najbolj brano

-- OGLAŠEVANJE --

-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --

Preberite tudi

Litija – Zagorje: Jutri NE bo popolne zapore ceste

Popolna zapora ceste Litija - Zagorje je za jutri odpovedana. Ob sobotah je sicer od 7.30 do 17. ure pri galeriji Šklendrovec napovedana popolna zapora...
-- OGLAŠEVANJE --