-- OGLAŠEVANJE --

Pepel nič več dober za Moravče, pa naj gre kar v Trbovlje?!

-- OGLAŠEVANJE --

V moravškem Termitu so ustavili predelavo odpadkov. Lokalna civilna iniciativa je že dalj časa opozarjala, da so med odpadki vse bolj nevarne snovi, ki ogrožajo zdravje in življenje ljudi, kar so dokazale tudi najnovejše raziskave.

Bo Zasavje kmalu prekrito s takšnimi in drugačnimi odpadki?

Slika pepela v Retju aprila 2019

Predelavo odpadkov so v Termitu ustavili, zato tam tudi odvoza odpadkov drugih ne sprejemajo. In kam drugam kot v Trbovlje na degradirane površine v lasti nekdanje termoelektrarne so obrnili tovornjake polne pepela.

Direktor Energetske družbe Trbovlje (nekdanji TET) Ervin Renko je na dopustu in pred 5. avgustom ne bo odgovoril. Tudi na HSE nismo uspeli ne včeraj ne danes zjutraj dobiti koga, ki bi lahko pojasnil, kaj se dogaja.

Kamioni z ljubljanskimi registracijami so že nekaj časa nazaj opazili domačini

Občani že nekaj časa obveščajo o povečanem številu kamionov nad Trbovljami in, ko smo poizvedovali na RTH, izvedeli, da le ti ne vozijo na njihove površine. Včeraj je bilo obelodanjeno, da naj bi Energetika Ljubljana s podjetjem HSE sklenila pogodbo o odvozu pepela. A morda odlaganje le ni tako sveže. Okoliški prebivalci so nam že aprila letos poslali fotografije kamionov z ljubljanskimi registracijami, ki vozijo pepel na deponijo v Retju.

Včeraj se je odzvala tudi županja Jasna Gabrič, ki je interventno poslala sporočilo javnosti.

Obrnila se je na HSE z zahtevo od lastnika zemljišča, torej trboveljske energetske družbe, da pojasnijo, izvor in vrsto materiala, rezultate vseh monitoringov, ter vpogled v vsa dovoljenja. »Saj nas, kot lokalno skupnost o tem ni obvestil nihče. Upravičeno nas skrbi, kako lahko iste odpadke, ki jih v Termitu ne morejo sprejemati, sprejema nekdo drug, v tem primeru HSE. Verjamemo, da papirji ustrezajo, kot so do nedavnega ustrezali tudi v primeru Moravške občine, a v realnosti je bilo na terenu povsem drugače« se je zaskrbljeno odzvala Gabričeva.

Kaj pa okoljsko ministrstvo?

Na trboveljski občini so zahtevali tudi pojasnilo pristojnega ministrstva (MOP) o tem, kolikokrat je bil v zadnjih treh letih z njihove strani (ter organov v sestavi) kot neodvisnega organa, opravljen nadzor nad odlaganjem materialov na degradiranih površinah HSE – Energetske družbe oziroma njene pravne predhodnice in tudi na površinah družbe RTH v likvidaciji ter njene pravne predhodnice Rudnika Trbovlje – Hrastnik.

Županja je ogorčena, saj so pri odlaganju odpadkov popolnoma preignorirali lokalno skupnost: »Poudarjamo, da ne bomo dovolili, da bi na naših, že tako degradiranih površinah odlagali odpadke, ki bodo z onesnaževanjem še dodatno obremenili naše okolje.«

Na ministrstvo je urgentno poizvedbo in poslansko vprašanje poslal tudi poslanec Primož Siter, ki sta mu tako prejšnji minister Jure Leben, kot sedanji Simon Zajc, zagotovila, da ga bosta redno obveščala o vseh stvareh povezanih z degradiranimi površinami. A kot kaže, se to ni zgodilo, nadomestno lokacijo za pepel, vprašanje, kaj vse vsebuje, pa so kar potihoma našli v Trbovljah.

DODANO 25.7.2019:

Zmotila jih je fotografija! Na kamionu je kompost, pravijo

Deli s prijatelji

-- OGLAŠEVANJE --

Najbolj brano

-- OGLAŠEVANJE --

-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --

Preberite tudi

V Zasavje mali modularni jedrski reaktor – poleg elektrike rešitev tudi za (pre)drago ogrevanje zasavskih mest

»Nisem delal posebnih odločitev ali načrtov, kaj bom v politiki počel. Sam prihod v Evropski parlament je bil nenačrtovan,« pove Franc Bogovič, evropski poslanec...
-- OGLAŠEVANJE --