-- OGLAŠEVANJE --

So projekti podjetništva v Zasavju uspešni

-- OGLAŠEVANJE --

Slovenija mora imeti uspešnost programov pod okriljem projekta Podjetno v svet podjetništa 35%, a kot smo izvedeli, je ta odstotek precej višji.  Podjetno v svet podjetništva je program, sedaj poznan po vsej Sloveniji. Zametki pa prihajajo iz zagorskega Regionalnega centra za razvoj. V Zasavju je program zaključilo 80 udeležencev, v celotni Sloveniji pa že 370. Trenutno se usposablja 10 Zasavcev in 120 Slovencev.

PVSP se je začel leta 2010 s pomočjo zagorske občine in Evropskega regionalnega sklada. Bistvo programa je, kot nam je pojasnil Mihael Gornik, ki skrbi za celotno izvedbo, da se mladi do 35 let, ki imajo vsaj 6. stopnjo izobrazbe in dobro podjetniško idejo pri njih usposobijo, raziščejo trg in možnosti ter pričnejo svojo podjetniško pot. Cilj programa pa ni le odpiranje podjetja ali s.p.-ja, ampak tudi zaposlitve v že obstoječih podjetjih. Najbolj pomembno je, da udeleženci poiščejo nekaj drugega kot Zavod za zaposlovanje.

mihael gornik

Od lanskega leta program v 15% podpira Ministrstvo za delo, preostanek pa pokriva Evropski socialni sklad. Vodilni partner projekta je zagorska zasebna agencija RCR, ostali partnerji, regionalni javni zavodi, pa z zagorsko agencijo sodelujejo.

 

Merjenje uspešnosti

Podobni programi, ki se izvajajo v Evropi imajo le 25% uspešnost, v Sloveniji je pogoj 35%, a so ga še vedno do sedaj presegli. Programi iz leta 2010 so imeli udeležence po zaključku spremljali še 2 leti, sedaj le leto dni. Gornik sicer svoje ‘otroke’ spremlja ves čas in jih namerava še naprej, a uradna spremljanja oziroma statistika je zaključena let dni po usposabljanju.

In kaj pravijo številke?

Zgolj za primerjavo prva skupina 2013 v naši regiji je imela kar 90% uspešnost – kar vključuje zaposlitev ali samozaposlitev.

Druga skupina 2013, ki je usposabljanje opravljala v Zagorju je imela 60%, za tretjo pa bodo podatki znani konec letošnjega leta. Na nivoju Slovenije ima program trenutno 61% uspešnost.


Udeleženci s programom zadovoljni

Program je na poklicni poti pomagal tudi fotografu mlajše generacije, Mitji Ličarju. Mitja je že prejel nagrade in priznanja za svoja fotografska dela, nedavno so namreč reportažo, ki sta jo pripravila skupaj z Tilnom Sotlerjem objavili tudi v reviji National Geographic Slovenija. A na poslovni poti bi se, kot je dejal, brez pomoči mentorjev v programu PVSP težko znašel. Mitja je že odprl svoj s.p. in aktivno prodira med najuspešnejše slovenske fotografe, pot pa si bo skupaj s prijateljem Tilnom utiral z novim vizualnim stilom poimenovanim ‘Iber Ekšn’.

mitja ličar

foto1: Mihael Gornik, ‘oče’ mladih zasavskih podjetnikov

foto2 in naslovna, avtorja: Mitja Ličar in Tilen Sotler

Deli s prijatelji

-- OGLAŠEVANJE --

Najbolj brano

-- OGLAŠEVANJE --

-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --

Preberite tudi

V Zasavje mali modularni jedrski reaktor – poleg elektrike rešitev tudi za (pre)drago ogrevanje zasavskih mest

»Nisem delal posebnih odločitev ali načrtov, kaj bom v politiki počel. Sam prihod v Evropski parlament je bil nenačrtovan,« pove Franc Bogovič, evropski poslanec...
-- OGLAŠEVANJE --