today-is-a-good-day
16.2 C
Trbovlje
petek, 29. marca 2024
ZON.siAktualnoSojenje zagorskemu zdravniku prestavljeno

Sojenje zagorskemu zdravniku prestavljeno

Sojenje zagorskemu zdravniku Francu Grošlju je prestavljeno, zagovornik Igor Grošelj je namreč predlagal, da se javnosti izključi, saj naj bi zagovor vseboval občutljive osebne podatke, poroča STA.

Obtožnica zdravnika bremeni, da je svojim bolnikom neupravičeno predpisoval recepte za veliko količino psihoaktivnih zdravil, obsega 127 strani in da vključuje tudi občutljive osebne podatke o zdravstvenem stanju bolnikov. Tudi zagovor obtožene Rosane Medija Cukjati, ki naj bi zdravila prodajala naprej, naj bi vključeval osebne podatke.

Bo javnost izključena?

Sodnica Irena Škulj Gradišar bo preučila zagovor, nato pa odločila, ali bo iz sojenja in v kakšnem obsegu izločila javnost.

Včerajšnjega začetka glavne obravnave so se sicer od obtoženih udeležili Grošelj, Cukjatijeva in njen sin Jernej Cukjati, ne pa tudi Mersad Smajlović, ki ga policiji ni uspelo pripeljati na obravnavo zaradi njegovega zdravstvenega stanja, za katerega je imel tudi zdravniško potrdilo. Ker po besedah sodnice ni znano, kdaj bodo prenehali zdravstveni razlogi, da se udeleži obravnave, je Smajlovića začasno izločila iz sojenja.

 

Fotografija je simbolična.

Obtožnica, ki so jo prebrali včeraj, Grošlja bremeni, da je v letih 2012-2014 svojim 14 bolnikom neupravičeno predpisal za več deset tisoč različnih tablet (apaurin, helex, sanval …) s psihoaktivnimi snovmi, ki so uvrščene na seznam prepovedanih drog, in jim tako omogočil uživanje prepovedanih drog. Cukjatijevo in njenega sina pa obtožnica bremeni nedovoljenega prometa s prepovedanimi drogami, ker naj bi z recepti, ki jima jih je napisal Grošelj, neupravičeno pridobivala zdravila in jih prodajala naprej.

Vsi obtoženi krivdo zanikajo. Kot je navedel Grošljev zagovornik, kaznivo dejanje ni bilo storjeno, saj je izdajal recepte za zdravila, ki pa niso droge. Tudi substance, ki jih vsebujejo, po njegovem mnenju ni mogoče šteti kot droge, ker so sestavni del zdravil. In še dodal, da naj bi pri izdajanju zdravil zdravnik ravnal tudi v t. i. opravičljivi skrajni sili, saj da je ocenil, da bi bili bolniki v nevarnosti, če bi jim odtegnil zdravila in bi nastopil odtegnitveni sindrom.

Po ugotovitvah policije, ki primer ugotovili leta 2014 so bile tablete, ki so jih bolniki-osumljenci dobili na recept, delno namenjene za osebno uporabo, delno pa za nadaljnjo prodajo. Vsak bolnik naj bi moral za izdajo recepta Grošlju plačati med pet in 50 evrov. Grošelj pa naj bi v letih 2012-214 predpisal skupno 34.150 table, kar pomeni, da bi moral bolnik vsak dan zaužiti 40 psihoaktivnih tablet, če bi želel vse zaužiti sam.
Naslednja obravnava bo 23. maja.

- Oglaševanje -

Najbolj brano


Preberite tudi

POZOR: Delovanje urgentnega centra v aprilu zelo omejeno!

Delovanje urgentnega centra v Splošni bolnišnici Trbovlje bo večino aprila močno omejeno. Začeli bodo z montažo novega CT aparata, s katerim bodo lahko delali...