-- OGLAŠEVANJE --

Z novim vozilom zdravnik “bolj izkoriščen”

-- OGLAŠEVANJE --

V Zasavju smo dobili dodatno mobilno enoto sistema nujne medicinske pomoči – skoraj tretjino sredstev prispevala lokalna podjetja.

“Lani sredi leta, smo bili iz Ministrstva za zdravje obveščeni o tem razpisu. V letnem načrtu sicer nabava tega vozila ni bila planirana, a smo se z veseljem prijavili na razpis” pravi prvi mož Zdravstvenega doma Trbovlje, Denis Tomše.

ZD Trbovlje se je v letu 2018 s pomočjo Občine Trbovlje prijavil na razpis Ministrstva za zdravje za sofinanciranje nabave vozila urgentnega zdravnika, preko katerega je prejel 16.752 evrov.

Vozilo urgentnega zdravnika (VUZ) je del dualnega sistema mobilnih enot NMP (nujno reševalno vozilo ter vozilo urgentnega zdravnika), ki omogoča večjo razpoložljivost in hitrejšo odzivnost zdravnikov na terenu. Kar bo v dobrobit vsem Zasavčanom.

Investicija na koncu manjša od načrtovane

Skupni strošek takšnega vozila znaša dobrih 32 tisoč evrov. Direktor Denis Tomše pove, da so veseli, ker jim je na koncu uspelo prvotni izračun investicije zmanjšati skoraj dvakratno. Polovico sredstev je ZD Trbovlje pridobil na državnem razpisu, slabo tretjino so prispevala zasavska podjetja, dodelavo vozila s pripadajočo opremo pa so pokrili sami.

Kaj to vozilo prinaša?

Mobilna enota nujne medicinske pomoči (NMP) je sestavljena iz dveh delov, in sicer nujnega reševalnega vozila in vozila urgentnega zdravnika (VUZ). Ekipa VUZ vključuje urgentnega zdravnika in diplomirano medicinsko sestro oz. diplomiranega zdravstvenika. Vozilo bo po domače povedano del urgence. Prednost VUZ-ja je, da se celotna mobilna enota nujne medicinske pomoči formira ob bolniku na terenu, če to zahteva zdravstveno stanje pacienta. Pogosto se namreč izkaže, da prisotnost zdravnika po oskrbi pacienta na terenu ni več nujno potrebna. To je še posebej pereč problem pri prevozih pacientov po oskrbi na terenu v oddaljene bolnišnice, ko je zdravnik »izgubljen« za morebitno naslednjo intervencijo. Zdravnik bo presodil, ali lahko pacienta varno v bolnišnico odpelje ekipa nujnega reševalnega vozila, sam se bo skupaj s spremljevalcem z novo nabavljenim urgentnim vozilom lahko bistveno prej vrnil na izhodiščno lokacijo in bo na voljo za morebitno novo intervencijo ali delo v urgenci sami. Na ta način bomo v Zasavju izboljšali način delovanja NMP.

Robert Jošt

Vodja reševalne službe in vzdrževalno-tehnične službe Robert Jošt nam je zaupal, da so vozilo, poleg nujnih “pripomočkov” še dodatno opremili s čeladami (za primere, kot je bil naprimer podor pri Cementarni v Trbovljah). Predvsem ga veseli, da bodo s tem zdravniki veliko več prisotni na urgenci kot do sedaj.

“Eno takšno vozilo smo sicer imeli, a je bilo staro in dotrajano, predvsem pa ni vedno moglo služiti namenu. Predvsem na kakšnem strmem terenu ali v hribih” še pove Robert Jošt.

 

 

Deli s prijatelji

-- OGLAŠEVANJE --

Najbolj brano

-- OGLAŠEVANJE --

-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --

Preberite tudi

V Zasavje mali modularni jedrski reaktor – poleg elektrike rešitev tudi za (pre)drago ogrevanje zasavskih mest

»Nisem delal posebnih odločitev ali načrtov, kaj bom v politiki počel. Sam prihod v Evropski parlament je bil nenačrtovan,« pove Franc Bogovič, evropski poslanec...
-- OGLAŠEVANJE --