-- OGLAŠEVANJE --

Žan raztura na belih strminah

-- OGLAŠEVANJE --

Žan Špilar, mladi Trboveljčan, uspešen alpski smučar, ki zase pravi, da je popolnoma običajen 19-letnik. Najraje se sprosti ob slovenskem rapu, še raje pa si privošči piščanca v smetanovi omaki. Smučanje ga je poneslo že v številne tuje kraje, od Balkana in sosednjih držav, pa vse do Švice in Norveške. Si pa želi, da bi kdaj v prihodnosti smučal tudi bližje domu. 

Od kod ljubezen do smučanja? Kdaj se je vse skupaj začelo?

Sprva me je navdušil oče. Ko sem pri treh letih prvič sam smučal, sem prejel pokal in to me je ”podžgalo”. Hotel sem dobiti še več takih trofej. Kasneje je velik vtis name naredil Uroš Zupan, piko na i pa je dodal Bernard Vajdič, zaradi katerega sem postal nor na smučanje. Na vrhuncu njegove kariere sem pobližje spoznal njega in njegovo družino. Ko si kot “mladič” deležen pozornosti s strani smučarja na najvišji ravni, postaneš resnično zagret in motiviran. Takrat sem bil star 7 let.

Izhajam iz športne družine. Tudi moj oče je treniral smučanje v mladih letih. S sestro sva bila oba navdušena nad tem in tudi sama začela trenirati.

Pred kratkim si postal opažen na tekmovanjih FIS. 

FIS  tekmovanja so mednarodna tekmovanja katerih se lahko udeleži prav vsak smučar s FIS kodo. Bil sem na tekmi, na kateri so tekmovali Marcel Hirscher, Ivica Kostelić, Žan Kranjec, Štefan Hadalin, … Šlo je za težje tekme FIS-a, na katerih nisem imel prav velike možnosti za dosego vidnega rezultata, saj v FISU nastopam kot mladinec. Je pa takšen nastop dober, saj imajo tekmovalci, ki nastopajo v svetovnem pokalu, zelo dobre FIS točke ki jih potem “prinesejo” na FIS tekmo.

Udeležuješ se številnih tekmovanj, na katerih si tudi uspešen. 

V bistvu se udeležujem samo FIS tekmovanj, v okviru FIS-a pa so potem še razna državna prvenstva, na katerih je ponavadi konkurenca kar huda.
Moji uspehi na FIS-u so zmaga in pa drugo mesto v slalomu, drugo mesto v veleslalomu in še veleslalomska zmaga v Reiteralmu.

Najboljši smučar sveta ima 0.00 FIS točk. Vsak začne z 999,99 točkami, ki jih nato zbijaš. Manj kot jih imaš, boljši si. Trenutno imam 28,62 točk v veleslalomu in 29,11 točk v slalomu.

Koliko treningov in odrekanj zahtevajo takšni rezultati?

Vsega skupaj letno na snegu preživim od 140 do 160 dni. Potem so še kondicijske priprave, ki vzamejo velik del pomladi, poletja in jeseni. Poleti imam 14 prostih dni za aktiven dopust.

Kje treniraš?

Kondicijsko se pripravljamo na raznih kampih npr. letos je bilo to na Rogli, Postojni, Pokljuki in v Vipavi. Večji del pa opraviš doma sam. Zahvalil bi se fitnes centru Bodyfit, ki mi omogoča brezplačno uporabo njihovih naprav, da sem lahko na sezono pripravljen res dobro.

Si dijak trboveljske GESŠ. Kako usklajuješ smučanje in šolo?

Obiskujem 4. letnik, vendar so mi na šoli omogočili, da ga opravim v dveh letih, za kar sem zelo hvaležen. Brez pomoči šole verjetno ne bi mogel resno trenirati in biti skoncentriran na smučanje. Najraje imam športno vzgojo in pa fiziko.

Pri pouku me praktično ni. Pojavim se v drugi polovici aprila in šolske obveznosti pač opravim v obdobju od maja do septembra.

Brez podpore družine bi bilo vse skupaj najbrž precej težje?

Res je! Brez družine, prijateljev in punce pač ne gre. Prav tako ne brez smučarske zveze in sponzorjev.

Pa kadar nisi na treningih, tekmah? Najbrž si povsem običajen 19- letnik.. Kaj počneš v prostem času? S čim se ukvarjaš, poleg smučanja?

Takrat sem popolnoma navaden 19-letnik. V prostem času se posvetim punci in prijateljem. Rad igram nogomet, včasih se sprostim in se poveselim s prijatelji. Pa tudi brez glasbe ne morem.

Deli s prijatelji

-- OGLAŠEVANJE --

Najbolj brano

-- OGLAŠEVANJE --

-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --

Preberite tudi

Starejši na razglednega ali turističnega, letos prvič tudi mlajši na Hrastkov tek

Tekači, ki se bodo organizirano na Kal podali v soboto, 20. aprila, bodo letos dobili mlajšo družbo. Organizatorji, ki pričakujejo 150 do 200 udeležencev,...
-- OGLAŠEVANJE --